Płytki gresowe i ceramiczne nie są już kojarzone wyłącznie z łazienką czy kuchnią, jednak dalej stanowią one główne przeznaczenie płytek. Bogactwo wzorów i ogromna praktyka tych powierzchni pozwala na niemalże nieograniczone możliwości wystrojenia wnętrza, przez co oferta płytek ceramicznych znacząco się poszerzyła, wprawiając remontujących kuchnię lub łazienkę w zawrót głowy.

Czym się różnią poszczególne rodzaje płytek?
Zważywszy na wykończenie powierzchni, przeznaczenie i właściwości, możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzai płytek, na które możemy podzielić płytki ceramiczne. Glazura – płytki ścienne, szkliwione, produkowane w technologii jednego wypału. Zewnętrzna warstwa (szkliwo) definiuje wygląd płytki, kolor i stopień połysku. Terakota – płytki podłogowe szkliwione. Podobnie jak glazura powstaje w jednokrotnym wypale, jednak jego temperatura jest znacznie wyższa, dzięki czemu są twardsze, a w konsekwencji trwalsze na uszkodzenia mechaniczne i siłę nacisku. Tak samo jak w przypadku glazury, finalny wygląd płytki zależy od wykończenia szkliwem – warstwą pokrywającą płytkę.
Gres – zwyczajowo stosowany jako płytki na podłogę, jednak coraz częściej oferowany (stosowany) jest jako płytki ścienne. Wyglądem imituje naturalny kamień (marmur, granit), jednak jest rodzajem porcelanowej kamionki. Wypał jest jednokrotny, w bardzo wysokiej temperaturze, czemu gres zawdzięcza swoje doskonałe właściwości techniczne.

Co do łazienki, co do kuchni
Czy podział na płytki kuchenne i płytki łazienkowe ma sens, czy jest jedynie iluzoryczny? Podział ten jak najbardziej jest uzasadniony. Do łazienki nadaje się w zasadzie większość płytek ceramicznych. Podłoga w łazience nie jest narażona na szczególne obciążenia, uszkodzenia mechaniczne. Warto zwrócić uwagę, iż nawet ludzie przebywający w pomieszczeniu chodzą boso lub w miękkim obuwiu. W przypadku kuchni, możliwość upadku twardych przedmiotów (tłuczek do mięsa, mikser) jest znacznie większa, a i siła nacisku nieporównywalnie wyższa – chodzimy często w twardych butach, np. chodakach. W przypadku łazienki większe znaczenie ma więc parametr nasiąkliwości (AA), a w przypadku kuchni – odporność na czynniki mechaniczne, jaką cechuje się np. gres.

  Toner do drukarki Brother DCP-B7520DW – poznaj jego parametry przed dokonaniem zakupu