Jaki rodzaj płytek ceramicznych wybrać do kuchni i łazienki?

Płytki gresowe i ceramiczne nie są już kojarzone wyłącznie z łazienką czy kuchnią, jednak dalej stanowią one główne przeznaczenie płytek. Bogactwo wzorów i ogromna praktyka tych powierzchni pozwala na niemalże nieograniczone możliwości wystrojenia wnętrza, przez co oferta płytek ceramicznych znacząco się poszerzyła, wprawiając remontujących kuchnię lub łazienkę w zawrót głowy.

Czym się różnią poszczególne rodzaje płytek?
Zważywszy na wykończenie powierzchni, przeznaczenie i właściwości, możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzai płytek, na które możemy podzielić płytki ceramiczne. Glazura – płytki ścienne, szkliwione, produkowane w technologii jednego wypału. Zewnętrzna warstwa (szkliwo) definiuje wygląd płytki, kolor i stopień połysku. Terakota – płytki podłogowe szkliwione. Podobnie jak glazura powstaje w jednokrotnym wypale, jednak jego temperatura jest znacznie wyższa, dzięki czemu są twardsze, a w konsekwencji trwalsze na uszkodzenia mechaniczne i siłę nacisku. Tak samo jak w przypadku glazury, finalny wygląd płytki zależy od wykończenia szkliwem – warstwą pokrywającą płytkę.
Gres – zwyczajowo stosowany jako płytki na podłogę, jednak coraz częściej oferowany (stosowany) jest jako płytki ścienne. Wyglądem imituje naturalny kamień (marmur, granit), jednak jest rodzajem porcelanowej kamionki. Wypał jest jednokrotny, w bardzo wysokiej temperaturze, czemu gres zawdzięcza swoje doskonałe właściwości techniczne.

Co do łazienki, co do kuchni
Czy podział na płytki kuchenne i płytki łazienkowe ma sens, czy jest jedynie iluzoryczny? Podział ten jak najbardziej jest uzasadniony. Do łazienki nadaje się w zasadzie większość płytek ceramicznych. Podłoga w łazience nie jest narażona na szczególne obciążenia, uszkodzenia mechaniczne. Warto zwrócić uwagę, iż nawet ludzie przebywający w pomieszczeniu chodzą boso lub w miękkim obuwiu. W przypadku kuchni, możliwość upadku twardych przedmiotów (tłuczek do mięsa, mikser) jest znacznie większa, a i siła nacisku nieporównywalnie wyższa – chodzimy często w twardych butach, np. chodakach. W przypadku łazienki większe znaczenie ma więc parametr nasiąkliwości (AA), a w przypadku kuchni – odporność na czynniki mechaniczne, jaką cechuje się np. gres.

Comments are closed.

  • Jak optycznie powiększyć wnętrze?

    Jak optycznie powiększyć wnętrze?

    Polskie mieszkania, szczególnie te w blokach z wielkiej płyty, nie są zbytnio przestronne. W takich wypadkach ludzie mieszkający w nich często kombinują jak by powiększyć wnętrze optycznie. Oczywiście istnieje kilka sztuczek, a po ich zastosowaniu naprawdę widać efekt. Pierwszą taką sztuczką, jest umiejętne operowanie kolorami na ścianach. Sprawdza się to przede wszystkim w wąskich i …Read More »
  • Drzewo genealogiczne

    Drzewo genealogiczne

    Jeśli chodzi o dekoracyjne aspekty naszego mieszkanie, w hicie tego sezonu górują nic innego jak drzewa genealogiczne. Może się dla niektórych ludzi wydawać trochę śmieszne, ponieważ nowocześni ludzie niechętnie wracają do korzeni, zwłaszcza kiedy rodzina jest burzliwa, lecz drzewa te posiadają własną historię i jeśli owa rodzina posiada dzieci drzewa te zawierają fotografię dziadków, rodziców …Read More »
Marzec 2019
P W Ś C P S N
« Gru   Maj »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031