Jaki rodzaj płytek ceramicznych wybrać do kuchni i łazienki?

Płytki gresowe i ceramiczne nie są już kojarzone wyłącznie z łazienką czy kuchnią, jednak dalej stanowią one główne przeznaczenie płytek. Bogactwo wzorów i ogromna praktyka tych powierzchni pozwala na niemalże nieograniczone możliwości wystrojenia wnętrza, przez co oferta płytek ceramicznych znacząco się poszerzyła, wprawiając remontujących kuchnię lub łazienkę w zawrót głowy.

Czym się różnią poszczególne rodzaje płytek?
Zważywszy na wykończenie powierzchni, przeznaczenie i właściwości, możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzai płytek, na które możemy podzielić płytki ceramiczne. Glazura – płytki ścienne, szkliwione, produkowane w technologii jednego wypału. Zewnętrzna warstwa (szkliwo) definiuje wygląd płytki, kolor i stopień połysku. Terakota – płytki podłogowe szkliwione. Podobnie jak glazura powstaje w jednokrotnym wypale, jednak jego temperatura jest znacznie wyższa, dzięki czemu są twardsze, a w konsekwencji trwalsze na uszkodzenia mechaniczne i siłę nacisku. Tak samo jak w przypadku glazury, finalny wygląd płytki zależy od wykończenia szkliwem – warstwą pokrywającą płytkę.
Gres – zwyczajowo stosowany jako płytki na podłogę, jednak coraz częściej oferowany (stosowany) jest jako płytki ścienne. Wyglądem imituje naturalny kamień (marmur, granit), jednak jest rodzajem porcelanowej kamionki. Wypał jest jednokrotny, w bardzo wysokiej temperaturze, czemu gres zawdzięcza swoje doskonałe właściwości techniczne.

Co do łazienki, co do kuchni
Czy podział na płytki kuchenne i płytki łazienkowe ma sens, czy jest jedynie iluzoryczny? Podział ten jak najbardziej jest uzasadniony. Do łazienki nadaje się w zasadzie większość płytek ceramicznych. Podłoga w łazience nie jest narażona na szczególne obciążenia, uszkodzenia mechaniczne. Warto zwrócić uwagę, iż nawet ludzie przebywający w pomieszczeniu chodzą boso lub w miękkim obuwiu. W przypadku kuchni, możliwość upadku twardych przedmiotów (tłuczek do mięsa, mikser) jest znacznie większa, a i siła nacisku nieporównywalnie wyższa – chodzimy często w twardych butach, np. chodakach. W przypadku łazienki większe znaczenie ma więc parametr nasiąkliwości (AA), a w przypadku kuchni – odporność na czynniki mechaniczne, jaką cechuje się np. gres.

Comments are closed.

  • Funkcjonalne urządzenie biura.

    Funkcjonalne urządzenie biura.

    Każda osoba, która pracuje w biurze, wie, że spędza się tam mnóstwo swojego czasu. Dlatego ważne jest, aby praca odbywała się w komfortowych warunkach, ale przede wszystkim w biurze, które jest funkcjonalnie urządzone. Istnieje kilka elementów, które powinny znaleźć się w każdym pomieszczeniu biurowym. Otóż na pewno jest to biurko. Biurko powinno spełniać wiele funkcji, …Read More »
  • Urządzanie mieszkania deweloperskiego.

    Urządzanie mieszkania deweloperskiego.

    Kiedy przychodzi czas otrzymania kluczy do upragnionego nowiutkiego mieszkania, przychodzi inny problem. Mianowicie problem z urządzeniem go. Jeśli robi się to pierwszy raz zwykle nie wiadomo od czego zacząć. Pozytywna strona mieszkań deweloperskich jest to, że można zacząć od podstaw i urządzić mieszkanie według swoich upodobań, bez zbędnego skuwania kafelek, czy podłóg po poprzednich domownikach. …Read More »
Marzec 2019
P W Ś C P S N
« Gru   Maj »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031