Jaki rodzaj płytek ceramicznych wybrać do kuchni i łazienki?

Płytki gresowe i ceramiczne nie są już kojarzone wyłącznie z łazienką czy kuchnią, jednak dalej stanowią one główne przeznaczenie płytek. Bogactwo wzorów i ogromna praktyka tych powierzchni pozwala na niemalże nieograniczone możliwości wystrojenia wnętrza, przez co oferta płytek ceramicznych znacząco się poszerzyła, wprawiając remontujących kuchnię lub łazienkę w zawrót głowy.

Czym się różnią poszczególne rodzaje płytek?
Zważywszy na wykończenie powierzchni, przeznaczenie i właściwości, możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzai płytek, na które możemy podzielić płytki ceramiczne. Glazura – płytki ścienne, szkliwione, produkowane w technologii jednego wypału. Zewnętrzna warstwa (szkliwo) definiuje wygląd płytki, kolor i stopień połysku. Terakota – płytki podłogowe szkliwione. Podobnie jak glazura powstaje w jednokrotnym wypale, jednak jego temperatura jest znacznie wyższa, dzięki czemu są twardsze, a w konsekwencji trwalsze na uszkodzenia mechaniczne i siłę nacisku. Tak samo jak w przypadku glazury, finalny wygląd płytki zależy od wykończenia szkliwem – warstwą pokrywającą płytkę.
Gres – zwyczajowo stosowany jako płytki na podłogę, jednak coraz częściej oferowany (stosowany) jest jako płytki ścienne. Wyglądem imituje naturalny kamień (marmur, granit), jednak jest rodzajem porcelanowej kamionki. Wypał jest jednokrotny, w bardzo wysokiej temperaturze, czemu gres zawdzięcza swoje doskonałe właściwości techniczne.

Co do łazienki, co do kuchni
Czy podział na płytki kuchenne i płytki łazienkowe ma sens, czy jest jedynie iluzoryczny? Podział ten jak najbardziej jest uzasadniony. Do łazienki nadaje się w zasadzie większość płytek ceramicznych. Podłoga w łazience nie jest narażona na szczególne obciążenia, uszkodzenia mechaniczne. Warto zwrócić uwagę, iż nawet ludzie przebywający w pomieszczeniu chodzą boso lub w miękkim obuwiu. W przypadku kuchni, możliwość upadku twardych przedmiotów (tłuczek do mięsa, mikser) jest znacznie większa, a i siła nacisku nieporównywalnie wyższa – chodzimy często w twardych butach, np. chodakach. W przypadku łazienki większe znaczenie ma więc parametr nasiąkliwości (AA), a w przypadku kuchni – odporność na czynniki mechaniczne, jaką cechuje się np. gres.

Comments are closed.

  • Dominacja bieli we wnętrzach.

    Dominacja bieli we wnętrzach.

    Jak wiadomo biel to kolor kojarzący się z czystością, ale również z elegancją i luksusem. Jest on tak doskonały, ze może być wykorzystany jako podstawowy i jedyny kolor we wnętrzu, albo podstawowy, ale przełamany innym kolorem w postaci dodatków. Kolor biały nadaje się zarówno do salonu, sypialni, jaki i do łazienki i kuchni. To kolor …Read More »
  • Atrakcyjna podłoga ozdobą mieszkania

    Atrakcyjna podłoga ozdobą mieszkania

    Sposób, w jaki „urządzimy” podłogę ma ogromne znaczenie dla wyglądu całego pomieszczenia. Właśnie dlatego, warto się zastanowić, na jakim efekcie nam najbardziej zależy. Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które może przypaść do gustu osobom lubiącym eleganckie, klasyczne rozwiązania będą podłogi wykonane z różnego rodzaju kamieni. Oczywiście, ostateczny efekt wizualny zależy od tego, jaki kamień zostanie wykorzystany do …Read More »
Marzec 2019
P W Ś C P S N
« Gru   Maj »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031