Fantastyka w literaturze

Literatura fantastyczna to jeden z ulubionych gatunków literackich. Niektórzy twierdzą, że jest to literatura przeznaczona przede wszystkim dla mężczyzn. Nie do końca jest to prawda, bo istnieje całkiem pokaźne grono kobiet, które fantastykę uwielbiają. W końcu kobiety nie zawsze muszą czytać tylko powieści obyczajowe lub romanse.

Trzeba jednak przyznać, że znawcy tej literatury tworzą czasami bardzo hermetyczne środowisko posługujące się nawet własnym językiem lub skrótami myślowymi. Urządzają spektakularne zjazdy lub kongresy. Co nam przede wszystkim oferuje fantastyka? Na pierwszym miejscu jest przygoda. Taka prawdziwa. Zaczynając koleją książkę z tego kręgu możemy być pewni, że spotka nas wiele niesamowitych zdarzeń. Trafimy w miejsca, które wykreowała nieskrępowana wyobraźnia autora. Będziemy uczestniczyć w bitwach, poznamy wyjątkowo odważnych bohaterów, z którymi udamy się w dalekie podróże. Będziemy latać na smoku, spotkamy mitologiczne stwory, zabłądzimy do labiryntów, z których nie ma czasami powrotu. Czytając literaturę fantastyczną otrzymamy odrobinę magii, a może całkiem dużą jej część, których tak brakuje w naszej szarej codzienności. Autorzy fantasy nie chcą zbawiać świata, nie piętrzą przed nami codziennych dramatów. Mamy jasny podział i wiemy po jakiej stronie stanąć. Podziały nie są sztuczne, a wyraźne i ostateczne. Każdy czytelnik ma  szansę ucieczki w alternatywny świat, gdzie po najbardziej nawet niebezpiecznych zdarzeniach, świat odzyska swój ludzki wymiar, a zło na pewno zostanie pokonane.

Comments are closed.

  • Urządzanie mieszkania deweloperskiego.

    Urządzanie mieszkania deweloperskiego.

    Kiedy przychodzi czas otrzymania kluczy do upragnionego nowiutkiego mieszkania, przychodzi inny problem. Mianowicie problem z urządzeniem go. Jeśli robi się to pierwszy raz zwykle nie wiadomo od czego zacząć. Pozytywna strona mieszkań deweloperskich jest to, że można zacząć od podstaw i urządzić mieszkanie według swoich upodobań, bez zbędnego skuwania kafelek, czy podłóg po poprzednich domownikach. …Read More »
  • Atrakcyjna podłoga ozdobą mieszkania

    Atrakcyjna podłoga ozdobą mieszkania

    Sposób, w jaki „urządzimy” podłogę ma ogromne znaczenie dla wyglądu całego pomieszczenia. Właśnie dlatego, warto się zastanowić, na jakim efekcie nam najbardziej zależy. Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które może przypaść do gustu osobom lubiącym eleganckie, klasyczne rozwiązania będą podłogi wykonane z różnego rodzaju kamieni. Oczywiście, ostateczny efekt wizualny zależy od tego, jaki kamień zostanie wykorzystany do …Read More »
Lipiec 2018
P W Ś C P S N
« Cze   Paź »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031