Fantastyka w literaturze

Literatura fantastyczna to jeden z ulubionych gatunków literackich. Niektórzy twierdzą, że jest to literatura przeznaczona przede wszystkim dla mężczyzn. Nie do końca jest to prawda, bo istnieje całkiem pokaźne grono kobiet, które fantastykę uwielbiają. W końcu kobiety nie zawsze muszą czytać tylko powieści obyczajowe lub romanse.

Trzeba jednak przyznać, że znawcy tej literatury tworzą czasami bardzo hermetyczne środowisko posługujące się nawet własnym językiem lub skrótami myślowymi. Urządzają spektakularne zjazdy lub kongresy. Co nam przede wszystkim oferuje fantastyka? Na pierwszym miejscu jest przygoda. Taka prawdziwa. Zaczynając koleją książkę z tego kręgu możemy być pewni, że spotka nas wiele niesamowitych zdarzeń. Trafimy w miejsca, które wykreowała nieskrępowana wyobraźnia autora. Będziemy uczestniczyć w bitwach, poznamy wyjątkowo odważnych bohaterów, z którymi udamy się w dalekie podróże. Będziemy latać na smoku, spotkamy mitologiczne stwory, zabłądzimy do labiryntów, z których nie ma czasami powrotu. Czytając literaturę fantastyczną otrzymamy odrobinę magii, a może całkiem dużą jej część, których tak brakuje w naszej szarej codzienności. Autorzy fantasy nie chcą zbawiać świata, nie piętrzą przed nami codziennych dramatów. Mamy jasny podział i wiemy po jakiej stronie stanąć. Podziały nie są sztuczne, a wyraźne i ostateczne. Każdy czytelnik ma  szansę ucieczki w alternatywny świat, gdzie po najbardziej nawet niebezpiecznych zdarzeniach, świat odzyska swój ludzki wymiar, a zło na pewno zostanie pokonane.

Comments are closed.

  • Praca w charakterze dekoratora wnętrz.

    Praca w charakterze dekoratora wnętrz.

    Jeśli posiada się choć trochę wyobraźni, a także ma się smykałkę do robótek ręcznych, to warto pomyśleć o ciekawym zajęciu. Mianowicie mowa tu o pracy w charakterze dekoratora wnętrz. W obecnych czasach tacy ludzie są rozchwytywani, ponieważ ich klienci prześcigają się w coraz to nowych aranżacjach swoich wnętrz. Dekorator wnętrz to nie tylko osoba urządzająca …Read More »
  • Jak urządzić wygodna i funkcjonalna kuchnię.

    Jak urządzić wygodna i funkcjonalna kuchnię.

    W każdym domu kuchnia to bardzo ważne pomieszczenie, nie tylko dla pani domu, ale także dla pozostałych domowników. To miejsce, gdzie każdego dnia spotyka się tam cała rodzina, aby spożyć śniadanie, obiad czy kolację. To miejsce gdzie wkłada się mnóstwo serca, aby przygotować smaczne posiłki dla bliskich. Dlatego to pomieszczenie powinno być wygodne, a także …Read More »
Lipiec 2018
P W Ś C P S N
« Cze   Paź »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031