Fantastyka w literaturze

Literatura fantastyczna to jeden z ulubionych gatunków literackich. Niektórzy twierdzą, że jest to literatura przeznaczona przede wszystkim dla mężczyzn. Nie do końca jest to prawda, bo istnieje całkiem pokaźne grono kobiet, które fantastykę uwielbiają. W końcu kobiety nie zawsze muszą czytać tylko powieści obyczajowe lub romanse.

Trzeba jednak przyznać, że znawcy tej literatury tworzą czasami bardzo hermetyczne środowisko posługujące się nawet własnym językiem lub skrótami myślowymi. Urządzają spektakularne zjazdy lub kongresy. Co nam przede wszystkim oferuje fantastyka? Na pierwszym miejscu jest przygoda. Taka prawdziwa. Zaczynając koleją książkę z tego kręgu możemy być pewni, że spotka nas wiele niesamowitych zdarzeń. Trafimy w miejsca, które wykreowała nieskrępowana wyobraźnia autora. Będziemy uczestniczyć w bitwach, poznamy wyjątkowo odważnych bohaterów, z którymi udamy się w dalekie podróże. Będziemy latać na smoku, spotkamy mitologiczne stwory, zabłądzimy do labiryntów, z których nie ma czasami powrotu. Czytając literaturę fantastyczną otrzymamy odrobinę magii, a może całkiem dużą jej część, których tak brakuje w naszej szarej codzienności. Autorzy fantasy nie chcą zbawiać świata, nie piętrzą przed nami codziennych dramatów. Mamy jasny podział i wiemy po jakiej stronie stanąć. Podziały nie są sztuczne, a wyraźne i ostateczne. Każdy czytelnik ma  szansę ucieczki w alternatywny świat, gdzie po najbardziej nawet niebezpiecznych zdarzeniach, świat odzyska swój ludzki wymiar, a zło na pewno zostanie pokonane.

Comments are closed.

  • Kocie figurki jako modny gadżet

    Kocie figurki jako modny gadżet

    Kobiety, to w większości zwolenniczki wielu sentymentalnych można by rzec dekoracji. Uwielbiają świeczki, ramki, obrazki różnego rodzaju, poduszeczki kolorowe, różnego rodzaju firanki i figurki. No właśnie, te ostatnie wydawać by się mogło, że najbardziej podbijają ich serca. Figurki, a zwłaszcza z postacią kota podbijają ich serca od pierwszego wejrzenia. Większość osób lubi zwierzęta. Oczywiście były …Read More »
  • Ikea

    Ikea

    Jeśli planujemy zmianę mebli w naszym domu, najlepszym rozwiązaniem są sklepy meblowe, których w zasięgu naszych możliwości jest całkiem sporo. Jednym z takich sklepów jest Ikea. Wymiana mebli do każdego pomieszczenia w domu wydaje si9ę znacznie łatwiejsza i szybsza i nie ważne czy chodzi tutaj o meble łazienkowe, kuchenne, czy może meble do sypialni, wielkiego …Read More »
Lipiec 2018
P W Ś C P S N
« Cze   Paź »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031